loader
Segregatory – specyfikacje

Segregator – specyfikacje techniczne

Segregator biurowy, to najczęściej spotykany rodzaj segregatora. Wykorzystuje się go do porządkowania i archiwizowania różnych dokumentów, tak by można było je bez problemu przeszukiwać.

Segregatory biurowe wyposażone są w dwa rodzaje mechanizmów: dźwigniowe lub kółkowe. Rozstaw ramion w obu mechanizmach jest dostosowany do rozstawu trzpieni dziurkaczy.

Wszystkie segregatory posiadają specyficzne otwory na grzbiecie, które mają za zadanie ułatwić wyciągnięcie segregatora. Segregatory mają trzy różne, podstawowe rozmiary A3, A4, A5. Okładki wykonane są zazwyczaj z twardej tektury, a co lepsze modele są dodatkowo pokryte folią PP. Następną wspólną cechą segregatorów jest etykiet grzbietowa. W lepszych modelach znajdziemy etykietę wymienną, dzięki czemu łatwo jest ją wymienić i zmienić przeznaczenie segregatora. Starsze i tańsze etykiety maja etykietę przyklejoną do grzbietu.

Opis techniczny segregatora

Okładka - Zasadnicza część segregatora, decydująca o jego wartości technicznej i estetycznej. Wyróżnić możemy dwa rodzaje okładek: introligatorską i nieoprawianą z litej tektury lub tworzyw sztucznych.

Wyklejka - Materiał za pomocą którego okleja się wewnętrzną część okładki. Zazwyczaj jest to zwykły kolorowy lub biały papier. W lepszych i droższych modelach wykorzystuje się papier laminowany.

Okleina zewnętrzna - Materiał przy użyciu którego okleja się zewnętrzną cześć okładki. Znaleźć można tu okleiny na bazie papieru, a także PCV z wyściółką papierową.

Mechanizm segregatora

Okucia - Metalowe części segregatora, takie jak np. oczka, szyny, mechanizmy i wszelkiego rodzaju metalowe obicia narożników itp.

Mechanizm ringowy - Zamknięcie stosowane przede wszystkim w segregatorach reklamowych i biurowych

Mechanizm dźwigniowy - Najczęściej spotykane zamknięcie segregatorów. Otwierane są one i zamykane za pomocą dźwigni. System ten jest bardzo prosty w obsłudze i pozwala na przechowywanie wielu dokumentów.

Kieszonka na etykietę - Przezroczysta koszulka, zgrzewana albo klejona, znajdująca się na grzbiecie segregatora. Służy do umieszczania etykiet opisujących zawartość segregatora. 

Segregator - wymiary

Rozmiar segregatora jest niezwykle ważny. Należy pamiętać, że zbyt mały segregator słabo ochroni dokumenty, które znajdą się w środku i będą one się zaginać i niszczyć, a nie o to przecież chodzi. Kolejnym ważnym parametrem segregatorów jest wielkość i szerokość grzbietu. Jeśli wiemy, że dokumentów będzie dużo, to warto zainwestować w szerszy model, który pomieści wszystkie potrzebne papiery.

W większości sklepów papierniczych znajdziemy obecnie mnóstwo narzędzi, które pomogą nam uporządkować dokumentację. To właśnie skoroszyty i segregatory radzą sobie z tym najlepiej. Aby dobrze pełniły swoje zadanie, muszą być odpowiednio dobrane. W biurze trzeba postawić na wysokiej jakości segregatory, które są poręczne, a jednocześnie pozwalają na przechowywanie istotnych dokumentów. W segregatorach będą one w pełni bezpieczne i będzie je można bezproblemowo transportować z miejsca na miejsce.