loader
Porady

Jak wybrać dobry segregator na dokumenty?

Wiele osób nie ukrywa tego, że w dokumentach, które gromadzimy panuje okropny chaos. Problem można rozwiązać porządkując je w segregatorach, pojawia się jednak pytanie o to, który z nich będzie najbardziej odpowiedni. Warto zastanowić się nad poszerzeniem tej wiedzy.

Po pierwsze – format

W zależności od tego, jaką wielkość mają nasze dokumenty, niezbędne jest dobranie do nich odpowiedniego segregatora. Najczęściej mamy do czynienia z tym o formacie A4, choć w sprzedaży dostępne są też segregatory o formacie A5. Pamiętajmy też, że dokumenty mogą być wpinane zarówno w koszulkach, jak i bez nich, jeszcze przed zakupem dobrze jest więc upewnić się, czy koszulka nie wystaje poza segregator, co może doprowadzić do nieestetycznego gniecenia się dokumentów.

Po drugie – szerokość grzbietu

Z pewnym wyprzedzeniem należy też zastanowić się nad tym, jak dużo dokumentów będzie przechowywanych w segregatorze, pozwoli to bowiem na określenie odpowiedniej szerokości jego grzbietu. Co do zasady, im szerszy będzie segregator, tym więcej zmieści się w nim dokumentów.

Po trzecie – mechanizm ringowy

O tym, jak wiele dokumentów zmieści się w segregatorze, przesądza także rodzaj mechanizmu stosowanego do ich wpinania. W tym przypadku największą popularnością cieszy się zapięcie ringowe, a więc takie, które pozwala na wpinanie dokumentów do specjalnych pierścieni. Te mają zarówno kształt litery D, jak i O. W tym pierwszym przypadku możemy wyrównywać dokumenty, efekt jest więc bardziej estetyczny. Im sam ring jest większy, tym więcej można umieścić arkuszy.

Po czwarte – mechanizm dźwigniowy

Mechanizm dźwigniowy jest bardziej atrakcyjny niż tradycyjny, ringi można bowiem rozpinać z wykorzystaniem specjalnej dźwigni. Pozwala to na szybki, a jednocześnie intuicyjny sposób na umieszczanie dokumentów w segregatorze.

Artykuły biurowe

Po piąte – dociskacz

Dociskacz jest mocowany na ringach po to, aby dokumenty znajdowały się w zwartym szyku. Pozwala to na ich lepsze przytrzymanie i… większe bezpieczeństwo/

Po szóste – kieszonka na etykietę

Jeśli chcemy opisywać nasze segregatory, dobrym rozwiązaniem będzie zainteresowanie się takimi, które posiadają kieszonkę na etykietę. Pozwoli nam to na szybkie zorientowanie się, jakie dokumenty się w nich znajdują.

Po siódme – oczko brzegowe

Oczko takie, jest specjalnym otworem w grzbiecie segregatora, który ułatwia nam jego sciągnięcie z półki.

Po ósme – oczko rado

Oczko rado jest montowane na pierwszej stronie okładki. Pozwala to na zamknięcie segregatora, bo wierzchołki ringów swobodnie przechodzą przez otwór.

Po dziewiąte – przekładki i zakładki

Dobrze się w nie zaopatrzyć już po wybraniu odpowiedniego segregatora. Pozwalają one na odpowiednią segregacje dokumentów, a dzięki temu można jeszcze szybciej znaleźć te z nich, które w danym momencie są nam najbardziej potrzebne.

Skoroszyt

Jeśli zależy nam na segregacji mniejszej liczby dokumentów, skoroszyt będzie najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Dokumenty są wpinane do niego na wąsy.

Po odpowiednim przygotowaniu, wybór segregatora może się okazać wyjątkowo prosty.