loader
Segregatory – specyfikacje

Powszechnie stosowane w segregatorach mechanizmy

Dokonując oceny mechanizmów stosowanych w biurowych segregatorach, przede wszystkim uwagę zwracamy na dźwigniowy mechanizm z dociskaczem. Ten rodzaj mechanizmu charakteryzuje się tym, że ringi dopasowywane są do otworów z klasycznych dziurkaczy.

Zarówno do zamykania, jak i otwierania wykorzystujemy w nich specjalną dźwignię. Nie można także zapomnieć o zakładanym na ringi dociskaczu, który dodatkowo mocuje przechowywane dokumenty. Na rynku powszechnie można spotkać takie segregatory występujące w szerokościach od 75 do 90 milimetrów. Ich pojemność jest zróżnicowana i zależna od grubości grzbietu segregatora, najczęściej spotykane modele mieszczą się w zakresie 350-500 kartek. Popularność zaczynają także zyskiwać modele XXL.

Co do budowy są one podobne, jednak mieszczą aż do piętnastu procent dokumentów więcej aniżeli ich klasyczne odpowiedniki. Oprócz mechanizmu z dwoma ringami, można również spotkać się z modelami posiadającymi aż cztery ringi i dwa mechanizmy. Dotychczasowa wada w postaci konieczności zamknięcia mechanizmu po to, by można było nałożyć dokumenty na lewą część ringu, została wyeliminowana w wieli nowszych modelach. Pomysłowość konstruktorów jest coraz większa i obecne mechanizmy nie działają już w oparciu o jedną zasadę.

Zwykle rozchyla się je palcami, ale o wiele wygodniejsze są ringi zamykane na nacisk. Kształt ringów również jest dość mocno zróżnicowany i coraz częściej okrągłe modele zastępują te spłaszczone z jednej strony, pozwala to pomieścić więcej dokumentów i wygodniej nimi operować. Posiadanie segregatora z czterema ringami wymaga odpowiedniego dziurkacza lub katalogowania dokumentów w koszulkach.

Zapięcia segregatorów

Istnieją także segregatory z dwoma ringami, które wyposażone są w dociskacz stabilizujący. Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest mechanizm Jopa, który jednak do wykorzystania w praktyce potrzebuje dziurkacza wpierającego taką technologię. Ponadto warto jest także zwrócić uwagę na coraz modniejsze i coraz bardziej popularne segregatory konferencyjne, które nie wymagają dziurkowania dokumentów i pozwalają je wygodnie spiąć.

Mechanizmy dociskowe w segregatorach konferencyjnych Esselte stosowane są właśnie w takiej formie, która wyklucza konieczność dziurkowania stron, a co za tym idzie znacznie przyspiesza przygotowanie dokumentów i ich segregację. W tym przypadku mamy mechanizm dociskający kartki do siebie i okładki segregatora, więc nie ma najmniejszych szans na wypadanie stron nawet podczas przerzucania kartek. W powszechnej opinii utarło się, iż jest to bardziej skoroszyt, aniżeli segregator, ale producent się z tym nie zgadza.

Okucia i zapięcia to elementy czyniące pracę z segregatorem łatwiejszą. Dodatkowe zabezpieczenie i usztywnienie rogów pozwala bez obaw nie tylko eksploatować, ale również i transportować segregator minimalizując ryzyko uszkodzeń. Dobrze zabezpieczony przed otwarciem i działaniem sił mechanicznych segregator to dla każdego ogromna szansa na zachowanie płynności pracy i ograniczy czas wymagany na przygotowywanie nowej dokumentacji.