loader
Segregatory – specyfikacje

Jakie są rodzaje segregatorów?

Nie istnieje raczej drugi tak prosty, ale pomocny w archiwizowaniu przedmiot jak segregator. Z powodzeniem znajdziemy dla niego jakieś zadanie w każdym domu, firmie i biurze. Pozwala wygodnie przechowywać rozległe dokumentacje, umowy czy gwarancje, do przechowywania których, jesteśmy z jakichś powodów zobligowani. 

Można przyjąć tezę, że jest to raczej gadżet prosty, mało skomplikowany w swojej budowie. Wbrew pozorom może być zupełnie inaczej! Przede wszystkim segregatory są produkowane w wielu wariantach różniąc się parametrami i wyglądem. Niezmienne pozostaje zastosowanie — archiwizacja dokumentów.

Kluczową kwestią, którą należy rozważyć na wstępie będzie jest rozmiar segregatora. Nie chodzi tutaj wyłącznie o format papieru (najpospolitsze są te, które służą do przechowywania dokumentów w formacie A4). Podkreślmy, że możliwość umieszczenia dokumentu w takim segregatorze wymaga wcześniejszego przedziurkowania brzegów kartki. To z kolei może wykluczyć możliwość stosowania koszulek albo skoroszytów, więc wówczas musimy wybrać nieco większy produkt z pewnym marginesem. W taki sposób otrzymamy gwarancję, że dokumenty w koszulkach nie będą wystawały poza granicę segregatora, a to niweluje ryzyko powstawania zagięć i poprawia ogólną estetykę. 

Następną, równie ważną, kwestią jest rozmiar grzbietu. Musimy uwzględnić ją w oparciu o ilość dokumentów, które zamierzamy przechowywać. Im większy grzbiet, tym więcej segregator pomieści. Pamiętajmy o wyborze takiego produktu, który bezproblemowo pomieści nasze dokumenty. 

Wymiary segregatorów

Powinniśmy także zwrócić uwagę na rodzaj grzbietów. Zalecane są takie, które pozwalają na wprowadzenie własnego tekstu albo umieszczenie naklejki, co znacznie ułatwi orientację w wielu tomach podobnych segregatorów. Ponadto sprawdźmy rodzaj zapięcia — te najpopularniejsze to tzw. ringowe. Odnosi się to oczywiście do pierścieni, które ręcznie otwieramy i zatrzaskujemy. Zazwyczaj są okrągłe, ale spotkamy też prostokątne lub w kształcie litery D. Jeżeli chodzi o inne rodzaje zapięć, to niekiedy stosuje się dźwignie, które ułatwiają dostęp do segregatora.

Rozmiary

Zdecydowana większość oferowanych segregatorów jest tak stworzona, że mogą bez trudu pomieścić standardowe arkusze papieru. Najbardziej powszechne, jak zostało wcześniej wspomniane, są te, które pozwolą przechować dokumenty w formacie A4. Odnajdziemy w sprzedaży takie, które są większe. Kluczowym jest to, by można było później umieścić w nich koszulki albo przekładki. Podobnie rzecz ma się z segregatorami, które przewidziano do rozmiarów A5 albo A3. Zawsze są one nieco większe, niż ten arkusz papieru. Odmianą ostatniego segregatora będą takie, które wyposażono w przedłużoną okładkę (możemy umieścić tam np. wyciągi bankowe).

Jeżeli zamierzamy przechowywać niewielkie kartki, to powinniśmy skorzystać z oferty segregatorów A6. Z powodzeniem ukryjemy w nich niewielkie dokumenty. Grubość grzbietu segregatora uzależnia przede wszystkim jego pojemność oraz rodzaj zastosowanego mechanizmu. Obecnie najpopularniejsze są segregatory w przedziale od kilkunastu mm do 90 mm.